Luníkov Farmstead

The countryside on your doorstep.
Come and visit us.

Come and visit us

This beautiful farmstead, not far from Prague, but surrounded by countryside all the same, provides accommodation for up to 42 people in several picturesque apartments. Come and relax in the country. A weekend here at the farmstead is quite an experience, no matter the season! Also perfect for corporate events, private parties, weddings and school trips. Decent facilities that include a restaurant, natural outdoor pool, gym, sauna and a beautiful garden. We offer full board.

Člen Amazing Places
Apartman Lunikov

Stylish accommodation

We provide accommodation in several cosy apartments. Accommodation for all, from couples to a whole class from school.

MORE

Training and education for schools and companies

We will provide you with an authentic education programme about nature and history, or provide you with the facilities for your own event.

MORE
Restaurace Lunikov

A restaurant serving good, honest food

Whatever we gather goes straight to the kitchen. We have specials every weekend, made using fresh ingredients, and will be more than happy to prepare a celebratory feast for you.

MORE

Interested in staying at Luníkov Farmstead?

Then call us or write to us. We look forward to seeing you.

CONTACT US

Calendar of events

News from the Farmstead

2 months ago

Statek Luníkov
Konečně otvíráme sezonu 2021 🥰Těšíme se na všechny naše milé nevěsty. 😊 ... See MoreSee Less
View on Facebook

2 months ago

Statek Luníkov
Tvoříme tým pro novou směnu a hledáme kuchaře či kuchařku na dlouhodobou spolupráci formou HPP, který umí připravit pokrmy založené na klasické české kuchyni s moderními prvky a s využitím lokálních, čerstvých surovin. Mimo to se bude podíllet na přípravách a aranžmá rautů a jiných společenských událostí. Co ti nesmí chybět? Smysl pro odpovědnost, důslednost Ochota učit se a dělit se o zkušenostiProč se k nám přidat?Preferujeme férový přístup, od nás můžeš očekávat podporu vedení, své sliby plníme.Rozvoj a uplatnění předchozích zkušeností.Nabízíme příjemné prostředí stylového statku. Platové ohodnocení dle zkušeností.Pokud máš zájem uplatnit u nás své zkušenosti nebo chceš vědět víc, kontaktuj nás na níže uvedený e-mail či telefonní číslo a my ti rádi odpovíme 🙂Katka Valentová606057984Info@stateklunikov.cz ... See MoreSee Less
View on Facebook

4 months ago

Statek Luníkov
❤️❤️❤️❤️❤️❤️ ... See MoreSee Less
View on Facebook

4 months ago

Statek Luníkov
View on Facebook

5 months ago

Statek Luníkov
Krásně nám kvete 😊🥰. ... See MoreSee Less
View on Facebook